27 Nisan 2009 Pazartesi

Akira Kurosawa'nın ArdındanAkira Kurosawa'nın Ardından"Büyük Akira Dünyada Shakespeare'e el sürme hakkına sahip tek sinemacıdır!" Orson Walles


Filmlerinin bazılarında Shakespeare, Van Gogh, Cézanne ve Chagall gibi büyük ustalardan etkilenen Dünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın 87 yapıtından oluşan sergi geçen hafta sona erdi. Bende bitmeden bu sergiyi gezme şansı buldum. Filmleri için düşlediği kareleri kağıda döken, karakterleri önce çizip renklendiren Akira Kurosawa'nın Ran, Kagemusha, Yume, Madadayo ve Umi Wa Miteita filmlerini anlatan sahne çizimleri sergide bulunmaktaydı. Pera Müzesinin iki katında yer alan sergide çekimleri sırasında yapılmış belgeselleri de izlemek mümkündü. Benim için en ilgi çekici kısmı bu belgesellerdi. Kamera arkası hazırlıkları, samuraylarıyla Akira'nın yaratıcılığı uzun uzun izlemeye değerdi.

Pera Müzesi'ne Akira Kurosawa’nın çizimlerini görmek için gitmiştim ama güzel bir süprizle karşılaştım. Diğer sergi katlarını gezerken karşıma Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" tablosu çıkıverdi. Daha önce hiç şu ünlü "Kaplumbağa Terbiyecisi"ni görmek kısmet olmamıştı. Sanırım tablodaki her canlı gerçekten nefes alıyordu.

Pera Müzesi sergileri için buraya bakınız.

Hiç yorum yok: