24 Ekim 2008 Cuma

Devrim Arabaları


Devrim Arabaları

Ya yaparsak!..

Yapamazsın, başaramazsınız dendiğinde ya yaparsam, ya başarırsak diyebilmek büyük cesarettir. İnsanın içinde böyle bir inanç varsa muhakkak yaparsınız. İşte çok sevdiğim bir meydan okumadır bu. Kulaklarımı hep yapamayacağımı söyledikleri şeylere kapalı tuttum bu yüzden ne yaptımsa onları duymadığım için başardım.
İşte bu filmin çıkış noktası da bu " ya yaparsak" sözcüğü. Bugün gösterime giren filmi izlemek için can atıyorum. Umarım beklediğim kadar başarılı bir hikaye çıkmıştır. Oyuncu kadrosu süper, özellikle Haluk Bilginer olması filmi izlemem için yeterli bir sebep zaten. Kadro şöyle; Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Sait Genay, Altan Gördüm, Vahide Gördüm, Seçil Mutlu, Uğur Polat, Serhat Tutumluer, Onur Ünsal, Selçuk Yöntem ve Haluk Bilginer
Konusu;

16 Haziran 1961. Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri "Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma" olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir. Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.

Hiç yorum yok: