7 Ekim 2011 Cuma

Gönlümdeki Osman Hamdi BeySezon yepyeni oyunlarla açıldı, arkadaşlarımla açılışı Şehir tiyatrolarında yaptık. İşte benden oyuna dair birkaç kelam.


Osman Hamdi Bey, ünlü tablosu "Kurbağa Terbiyecisi" ile bilinir ama bu tiyatro oyununda onu ve hayatındaki herşeyi daha yakından görmek mümkün. Osman Hamdi Bey, küçükkken tesadüfen Gebze'deki müze evini görüp tanıdığım bir karakterdi benim için. Sonraları İstanbul Arkeoloji müzesini bugüne kazandıran kişi olduğunu öğrenmiş hayranlığım artmıştı. Şimdi de bu oyun ile onun yaşamına ve idealist bir yaklaşımla İskender Lahtini padişaha karşı koymak uğruna nasıl koruduğuna şahitlik etmiş oldum. Bu oyun baştan aşağı tarihi bir ders niteliğinde. İzlemek şart.
Osman Hamdi Bey hakkında daha fazla bilgi için sitesine göz atmanızı tavsiye ederim. Ülkemizin böyle idealist insanlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.
Yazan : GÜLSÜN SİREN KINAL
Yöneten : ENGİN GÜRMEN
Dramaturgi : ÖZGE ÖKTEN
Müzik : SELİM CAN YALÇIN
Sahne Tasarımı : NİLGÜN GÜRKAN
Işık Tasarımı : F.KEMAL TİĞİTCAN
Kostüm Tasarımı : NİLGÜN GÜRKAN
Yönetmen Yardımcısı : M.DERYA KILIÇ-EMRE NARCI- ENES MAZAK

OYUNCULAR
ASLI NARCI, AYŞE NURSELİ TIRIŞKAN, AYŞEN SEZEREL, CEM URAS, CEYSU AYGEN, EMRE NARCI, ENES MAZAK, ENGİN GÜREMEN, ÖZGÜR DAĞ, TOLGA YETER, VILDAN GÜRELMAN, YAĞIZ PALA

2 yorum:

Adsız dedi ki...

"Kurbağa" terbiyecisi !!! Kaplumbağa olmasın....

Saadet Topçu dedi ki...

Süpersiniz, bende beni okuyanlar hiç aldırmıyor sanıyordum :) Eğer posta adresinizi verirseniz ufak bir hediyem olacak. Teşekkürler