16 Kasım 2009 Pazartesi

Okuyucu tavsiyesi ve İyileştiren Şarkılar

Bloğumu takip eden dostların tavsiyelerinede yer vereceğimi daha önce söylemiştim. İşte birini şimdi paylaşıyorum. Herdem Aygül'den gelen güzel tavsiyeleri bende dikkate alıp takip edeceğim. Bu güzel paylaşım için Aygül'e naçizane bir de hediyem olacak. Müziğin ruhu iyileştirdiğine inan biri Pisikolog DJ Cenk Erdem'in Topkapı Müzik'ten çıkardığı "İyileştiren Şarkılar" albümünü doya doya dinlesin diye hediye ediyorum. Albümle ilgili bilgiler yazının en sonunda.

Herdem Aygül'ün tavsiyeleri
Yeni Film: Zeki Demirkubuz'un uzun süredir heyecanla beklediğim filmi Kıskanmak.Demirkubuz filmlerinin takipçisi olan bendeniz için ilk etapta ısınamadığım daha sonra ise benimseyip sonuna doğru içselleştirdiğim bir film Kıskanmak. Dostoyevski'yi seven birinin özellikle görmesi gereken bi çalışma çıkmış ortaya. Müzik kullanmadan da çok sağlam filmler yapılabileceğine bir örnek. Kıskansın bence müzikle filmlerini kurtaran yönetmenler:)Bundan önce görüp bayıldığım İKİ DİL BİR BAVUL'da çok sıcak bi film. Süreçle paralel bi havada insanların daha sağduyulu düşünmeye teşvik edici türden.

Yeni Oyun: Altı Haftada Altı Dans Dersi. Geçen hafta Profilo'da arkadaşımın davetiyle izlediğim bu oyunda bir ara kendimi ayakta dans ederken buldum. Ara ara kahkaha attığımı ve bazen de müzik ne güzel bişiy ya dediğim bol eğlenceli bi oyun. Cihan Ünal'ın yaşına rağmen hala ustaca dans ediyor oluşuna şaşırdım ilkin. Görün derim. Pahası: 30 TL

Yeni Kitap: Kitap yeni değil ama ben sağlam bir çevirisini uzun uğraşlar sonunda bulup yeniden okuyorum, Cervantes'in DON QUIJOTE'unu. Eğer bu muhteşem hikayeyi temiz bir çeviriden okumak isterim derseniz Roza Hakmen doğru adrestir. Yapı Kredi Yayınlarından çıkma.
Yeni Albüm: Yeni pek bişiy çıkmıyor diye çok şikayet duyarım ben şahsen müziğe dair. Onun için hep eskiler vardır dillerde... ama benim listemde bir kaç isim var. buraya da notlayayım: Susshlee Raman, Sumru Ağıryürüyen ve Marsis albümleri bize göz kırpıyor.

İYİLEŞTİREN ŞARKILAR

"Bu derlemede, şarkıların herbiri farklı zamanların çok ünlü şarkılarından biraraya getirildi. Son yılların Grammy ödüllü en iyi soul vokallerinden Amy Winehouse, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmez şarkısıyla Elvis Costello ve She, Sting'in aşk dolu şarkısı Shape of my heart, 2008 yılının İngiltere 1 numarası Duffy ve Mercy, bu albümde yeralan şarkıcı ve şarkılardan sadece birkaçı... Albümde Nelly Furtado'dan, Cranberries'e, Shania Twain'den, Suzanne Vega'ya kadar müzik dünyasının en ünlü isimlerinden seçilen şarkılar biraraya geldi."

‘’Bu albümdeki birbirinden farklı birçok şarkı gibi, birbirinden farklı birçok duyguyu yaşıyor insan… Deneyimlediğimiz her duygunun farkındalığını bu güzel seslerle, müziklerle,ya da sözlerle yaşamanızı diliyorum. Son şarkıyı dinlerken, Robyn’in “I don’t look back…” dediği gibi “dönüp arkaya bakmadan, su gibi akarak yaşamanız dileğiyle…’’ Cenk Erdem…

1. CRANBERRIES - ODE TO MY FAMILY
2. JOAN OSBOURNE - ONE OF US
3. GABRIELLE - OUT OF REACH
4. ELVIS COSTELLO - SHE
5. VANESSA WILLIAMS - BETCHA NEVER
6. AMY WINEHOUSE - LOVE IS A LOSING GAME
7. NELLY FURTADO - ALL GOOD THINGS
8. INDIA ARIE - BEAUTIFUL
9. DINAH WASHINGTON - MAD ABOUT THE BOY
10. COLBIE CAILLAT - BUBBLY
11. SHANIA TWAIN - YOU’RE STILL THE ONE
12. SUZANNE VEGA - ROSEMARY
13. STING - SHAPE OF MY HEART
14. DUFFY - MERCY
15. ROBYN feat. KLEERUP - WITH EVERY HEARTBEAT (Tong & Spoon Wonderland Remix)

1 yorum:

herdem dedi ki...

hediye için teşekkür ederim, hemen notladım. yeni birini tanımak beni heyecanlandırır:)