5 Mart 2009 Perşembe

Türkiye Soluk Alsın- Greenpeace

Türkiye Soluk Alsın
Seyfi Solukal, Greenpeace’in yarattığı ve hayali bir İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı. Ve ben bu başkan adayını destekliyorum, neden mi? İşte nedeni; Çünkü kömürün neden olduğu kirli havayı solumak istemiyorum. Malesef ki hergün daha fazla artan kötü bir kömür kokusuyla başbaşa kalıyoruz.
Greenpeace’in güzel eylemlerinden biri daha ve bende destek veriyorum. 'Türkiye Soluk Alsın' başlığında, kömür santrali yapılacak 19 şehirdeki başkan adaylarına, eğer seçilirlerse kömüre geçit vermemelerinin istenildiği büyük çapta bir internet eylemi. Destek vermek için siteye girip, şehrinizi seçiyorsunuz , açılan sayfada şehrin başkan adaylarını göreceksiniz. Sonra bir tuşa basarak tüm adayların e-posta adreslerine iklimi ve sağlığımızı önemsemelerini istediğinizi ve kömüre karşı olduğunuz belirten bir yazıyı otomatik olarak gönderiyorsunuz. Suskun olmayın dünyamızın geleceği için yanlış gördüğünüz yada yapılabilecek bir şeyler olduğunu düşündüğünüz durumlar için sesinizi duyurun.

Eyleme şimdi katılmak için: http://www.solukal.org/

"Kömürden Kurtul, İklimi Kurtar
Kömürlü termik santraller küresel ısınmanın başlıca kaynağıdır. Düşünün ki, tüm dünyadaki enerji kaynaklı karbon salımlarının %41’ine tek başına kömür neden oluyor. Yani kömür santrallerinden kurtulmadıkça iklimi kurtarmamız imkansız.
Bu tabloya rağmen Türkiye’de 47 adet yeni kömür santrali projesine başlanıyor. Bu soluduğumuz havaya yaklaşık 115 milyon ton fazladan karbondioksitin karışması demek. Çoğunluğu ithal kömürle çalışacak bu santrallerin bazıları lisans almış durumda. Ülkemizin havasını, suyunu ve geleceğini korumak için bedelini çok ağır ödeyeceğimiz bu hataya seyirci kalmak istemiyoruz. Politikacılara, Türkiye’nin temiz enerjiye ve enerji verimliliğine layık olduğunu göstermeliyiz.
Bu nedenle, 29 Mart’taki yerel seçimleri, etrafa zehir saçıp sağlığımızı ve çevremizi tehdit edecek 47 kömür santralinden kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Türkiye’de oy vermekten daha fazlasını yapmaya gücü olan yurttaşlar olarak, bütün parti adaylarından sorumluluk almalarını ve seçilirlerse temiz enerjiyi tercih edeceklerine dair söz vermelerini istiyoruz. Adaylar suya sabuna dokunmayan sözler vermek yerine bizi kömürün dehşet verici kirliliğinden korumayı taahhüt etmelidir.
Greenpeace’e söz vererek ‘Güneş İçin Belediye Başkanları’ bildirgesini imzalamış adayları ve henüz imzalamayanları internet sitemizden takip edebilirsiniz. Henüz geç değil. Greenpeace’in “Türkiye Soluk Alsın” eylemine katılarak kampanyamızı kazanmamız için bize katılın. Şehrinizde temiz enerjiyi geliştirmek için Belediye Başkanlarına yol gösterecek bir rehberimiz zaten var.
Seçmen olarak sen de gücünü iklim için kullan ve tüm adayları sorumluluk almaya davet et. Senin de baskınla Türkiye soluk alsın. "Alıntı Greenpeace

Hiç yorum yok: